پروژه خود ارزیاب با پایتون

ادریس رنجبر

2020-03-09

نرم افزار خود ارزیاب چیه؟

در این سری ویدیوکست ها با عنوان «نرم افزار خود ارزیاب» میخوایم با هم دیگه با زبان پایتون یه پروژه ی عملی واقعی رو پیش ببریم. از صفر تا صدش رو با هم جلو میریم. پروژه متن بازه پس شما هم می تونید مشارکت بکنید.

قسمت اول

سلام تو این سری یه پروژه ی شخصی رو شروع کردم. خیلی وقته تو ذهنمه و داشت تو لیست کارام خاک می خورد. امروز گفتم بیایم شروعش کنیم و از روند پروژه فیلم بگیرم. من خیلی برنامه ها براش دارم. امیدوارم بدرد شما هم بخوره. ایده ام اینه که یه اسکریپت بنویسیم که یه سری کار بهش بدیم و عملکردمون رو بر اون اساس انالیز کنه و بهمون امار و اطلاعات بده بر اساس داده هایی که بهش میدیم. تو این قسمت فقط یه شروع ساده کردیم. شاید پیچیده تر بشه.

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

قسمت هفتم

قسمت هشتم

قسمت نهم

قسمت دهم

مثلا حواسم به وبکم بود. ذخیرش کردم دیدم باز ناهماهنگه. قسمت بعدی وبکم رو حذف می کنم. همون نباشه بهتره. تو این قسمت رفتیم روی شیء گرایی کار کردیم و یکی از کار ها رو هم انجام دادیم.

قسمت یازدهم

قسمت دوازدهم

قسمت سیزدهم

قسمت چهاردم

این قسمت یکم طولانی شد چون روی ریفکتور کردن و تمیز کاری کد ها کار کردیم. شاید چیز زیادی تو این قسمت برای یادگیری براتون نداشته باشه اما حداقل با تمیزکردن یه کد خیلی خیلی کثیف و سرسری آشنا میشید و یادمیگیرید چطوری باید مرحله به مرحله جلو برین و افکارتون رو جمع و جور کنین تا پروژه پیش بره و بهتر بشه.

قسمت پانزدهم

این قسمت شروع کردیم به نوشتن Rest-full API برای پروژه تا بتونیم کلاینت های مختلفی داشته باشیم. از این به بعد از API به عنوان هسته استفاده می کنیم. قاعدتا بعد از یه مدتی روی یه سرور دیپلوی میکنیم و از اون مراحل هم براتون ویدیو میگیرم. فکر میکنم بعد از اینها باید تست های مفصلی هم براش بنویسیم.

قسمت شانزدهم

تو این قسمت یه مقداری ریفکتور هایی که کردم رو توضیح دادم و اینکه سعی کردیم یه سری کار هایی که از پیش تعیین کرده بودم رو انجام بدیم از جمله نمایش اطلاعات به کار خاص و چک کردن API با Postman که یه برنامه است برای اینجور کارها…

قسمت هفدهم

قسمت هجدهم

قسمت نوزدهم

قسمت بیستم

این قسمت رفتیم سراغ نوشتن کلاینت وب. با HTML, CSS, Vue js و Bootstrap نسخه ی وب رو مینویسیم. از axios خود Vue هم استفاده می کنیم که باحاله. و اینکه کلی چالش خواهیم داشت. برای خودم من چیزای جدید زیادی داره از جمله یادگیری و مطالعه ی documentation vue.

این قسمت Layout اصلی داشبورد رو نوشتیم و یه سری داده های داینامیک رو نمایش دادیم تا بمونه CRUD و نمایش چارت و Authorization و…

قسمت بیست و یکم

قسمت بیست و دوم – حذف کار و دسته بندی

قسمت بیست و سوم – اضافه کردن کار و دسته بندی

قسمت بیست و چهارم – ساخت component برای ویجت ها

ما تو صفحه مون چهار تا card داشتیم که تکرار شدن و بسیار شبی اند و فقط چهار متغیر شامل عنوان و متن و آیکون و رنگ توش وجود داره. برای همین میایم با استفاده از Component ها توی Vue از یک Template استفاده میکنیم تا متغیر ها رو توش تزریق کنیم و پایه و اساس اون بخش ها رو فقط یکبار بنویسیم. این در واقع یه جور تمرین هم هست برای تمیز کد نوشتن و پایبندی به اصولی مثل DRY یا Do Not Repeat Your self که منظورش اینه که یه کد رو چند بار ننویسیم.

قسمت بیست و پنجم – ویرایش کار و دسته بندی ها

قسمت بیست و ششم – نمایش نمودار خطی آمار آخرین رکورد ها

سورس کد نرم افزار خود ارزیاب رو میتونید اینجا ببینید و اگر خواستید توسعش بدین و PULL REQUEST بزنید.

جهت استفاده از سایر آموزش ها حتما از آموزش های دیگه دیدن کنید و همچنین صفحه ی آپارات من رو دنبال کنید.

راستی اگر نقد یا پیشنهادی دارید چه در همین صفحه از طریق کامنت یا از طریق صفحه تماس با ما می تونید برای من بنویسید تا کیفیت آموزش ها رو ارتقا بدیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *