فلسفه ی «کاریح» در کسب و کار ها

ادریس رنجبر

2019-02-24

دوست من سلام! همونطور که قولش رو داده بودم وقتش رسیده تا از یه مفهوم نسبتا جدید به اسم کاریح پرده برداریم. اولش بزارین بگم که قرار نیست حرف هامون رو بادکنیم تا بنظر جدی بیان، بیاید با همین گویش ساده و روون خودمون درباره ی این موضوع جالب صحبت کنیم.

سوال نخست؛ کاریح چیه؟

احتمالا نخستین سوالی که در ذهنتون مطرح میشه و باید پاسخگوی اون باشم همین سواله. کاریح چیه؟ کاریح ترکیب دو کلمه ی کار و تفریحه که یه مفهوم جدید میسازه و کار رو برای شما با تفریح یکی می کنه. بزارین یکمی جزئی تر صحبت کنم.

حدود یک سال پیش یکی از دوستان من که مدرس زبان انگلیسیه و ما براش کارهای مدیریت محتوا و این قبیل انجام می دادیم این مفهوم رو به من ارائه داد. مدت ها پیش؛ زمانی که من بودم و یک تیم به اسم سمسول. (اگه می خوای در مورد سمسول بیشتر بدونی اینجا کلیک کن). ما یک دفتر کوچولو داشتیم که توش چند تا سیستم و یه مودم و پرینتر و ازین خرت و پرتا گذاشته بودیم و خلاصه مشغول کار بودیم. یکی از معضل هایی که ما توی اون تیم داشتیم این بود که دفتر کاریمون خیلی بسته و دلگیر بود و خب کارمون یک جورایی خسته کننده می شد تا این که کاریح مطرح شد.

خلاصه اینکه کاریح به ما میگه نیازی نیست محیط کاری خیلی رسمی باشه، و همینطور نیازی نیست که همیشه خودتون رو و کسب و کارتون رو محدود به یک مکان خاص کنید. می تونید گاهی برین پارک، کافه یا هرجا که دوست دارین و با دوستاتون، همکاران و یا سایر افراد در مورد کارتون صحبت کنید. یا حتی بیرون از دفتر کار کنید. در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد.

ادریس رنجبر

چه راه هایی برای پیاده کردن کاریح وجود داره؟

  • انجام بعضی کار ها در محیط بیرون از دفتر
  • تغییر فضای دفتر از یک فضای رسمی به فضای صمیمی
  • ایجاد جلسات هم اندیشی

تاثیرات پیاده سازی کاریح در کسب و کار ها

من خودم به عنوان شخصی که پنج ساله تو کار IT دارم به نوعی یا فریلنسری کار می کنم و یا با کسب و کار مختلف به صورت پاره وقت همکاری می کنم یکی از مشکلات اصلی توی کارم روتین بودن یک سری کار هاست. فضای کارم هم از طرفی خیلی تکراری می شد. برای همین ایده ی کاریح خیلی تونست به من کمک کنه. زندگی فرصت درازی نیست که بخوایم با انجام کارهای تکراری از دستش بدیم. باید نهایت لذت رو از کارهامون ببریمِ حتی کارهایی که تحت شرایطی برامون خسته کننده اند.

قشم و مطالعه
اینم خودش یه نوع کاریح – خسته شدم از دفتر زدم بیرون رفتم کنار ساحل مطالعه کردم

موفق باشیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *