معیار های ازدواج موفق

روانشناسی

به طور کلی تصمیم ازدواج باید در شرایط سنی ای گرفته شود که فرد اطلاعات و تجربه کافی داشته باشد، به رشد و ثبات عقلی و عاطفی رسیده و توانایی زندگی مستقل را داشته باشد. توانایی تشخیص و تمییز درست از نادرست را داشته باشد و بتواند زندگی خود را به گونه ای شایسته مدیریت کند.

سن مناسب برای ازدواج

بهترین عامل پیش بینی کننده ازدواج موفق سن دختر و پسر در هنگام ازدواج است. داشتن سن مناسب برای ازدواج یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که باید مد نظر قرار بگیرد. داشتن سن مناسب برای ازدواج با اوج رشد عقلی، عاطفی، جنسی و جسمی افراد برابر است. افراد در این سن به نهایت فهم و درایت خود می رسند و از طرفی تجربه کافی را در برابر ناملایمات زندگی پیش رو که نه متعلق یه یکی است بلکه خانواده ای را در بر دارد، کسب می کنند.

گفته می شود مناسب ترین سن برای ازدواج دختران ۲۴ الی ۲۲ سالگی و برای پسران ۲۶ الی ۲۴ سالگی است. البته در این خصوص اختلاف نظر است منتها آنچه مسلّم است، رسیدن به بلوغ فکری، جسمی، جنسی و عاطفی است. از طرفی آمار طلاق و جدایی در ازدواج با سن زیر ۲۲ سال ۲ برابر بیشتر از آمار طلاق در سن ۲۶-۲۴ سالگی است. شاید به این دلیل که مسئولیت پذیری و تعهد زوجین در قبال در قبال زندگی مشترک در زیر سن ۲۲ سالگی کمتر است.

بالا رفتن سن ازدواج می تواند به افزایش اضطراب ها و فشارهای عصبی، کاهش انگیزه فعالیت های اقتصادی و آسیب پذیری جنسی بینجامد، و هم با سپری شدن دوران شور جوانی ، انگیزهٔ تشکیل خانواده را کم و دخترانی را که به سنین بالا رسیده اند از دسترسی به تشکیل خانواده مأیوس کند.

فاصله سنی مناسب

فاصله سنی ۳ تا ۵ سال در صورتی که پسر بزرگتر باشد قابل قبول است و این فاصله را پر می کند. چون دختران ۳ تا ۵ سال زودتر از پسران به بلوغ روانی و عاطفی می رسند. از طرفی این فاصله و میزان آن به ویژگیهای روانی، عاطفی و شخصیتی دختر بستگی دارد. فاصله سنی زیاد بین دختر و پسر می تواند برای هر دو نفر فضای همراهی را دچار مشکل نماید. هر چند در سال های اول ازدواج ممکن است این مسائل چندان خودش را نشان ندهد اما در سالهای بعد بطور جدی زوجین را با هم درگیر می کند. از طرفی تفاوت سنی در سنین پایین مشکلات بیشتری را ایجاد می کند تا در سنین بالاتر. مثلاً تفاوت سنی یک مرد ۳۵ ساله با یک دختر ۲۰ ساله مشکلات بیشتری را ایجاد می کند تا تفاوت سنی یک مرد ۵۵ ساله با یک خانم ۴۰ ساله.

اگر از همسرمان بزرگتر باشیم چه اتفاقی می افتد؟ در چنین شرایطی باید سایر معیارها را چک کرد مانند تحصیلات، خانواده، اخلاق، متانت و سایر خصوصیات و مولفه ها، چون معدل معیارها مهم است که به حد قابل قبولی برسد. اگر فاصله سنی زیاد باشید در چنین شرایطی ممکن است رابطه دختر و پسر بطور ناخودآگاه رابطه مادر فرزندی پیدا کند. در این رابطه به علت تفاوت سنی امکان دارد که یکی حوصله دیگری را نداشته باشد. در این رابطه فرد بزرگتر قدرت بیشتری پیدا می کند و وسوسه می شود که همسر خود را کنترل کند تا دست به کارهای ناپخته و حساب نشده نزند. لذا بجای عشق زناشویی، عشق مادر – فرزندی جایگزین می شود که تأثیر مخربی بر رابطه زوجین می گذارد.

زیبایی و سلامت جسمانی

مطالعات صورت گرفته در ۳۳ فرهنگ مختلف نشان می دهد، ظاهر فیزیکی در مردان، دور نمای مالی مردان و سخت کوشی آنها در زنان به عنوان جذابترین عامل ذکر شده است. دختر و پسر باید هنگام ازدواج از سلامت کامل جسمانی بهره مند باشند. بنابراین اگر فرد نقص جسمانی یا بیماری غیر قابل درمانی داشته باشد، باید فرد مقابل را از آن آگاه کند. طبیعی است همسر مناسب برای یک فرد معلول کسی است که او نیز دارای نقص جسمانی باشد، مشروط به انکه توانمندی هر یک، ضعف معلولیت دیگری را جبران کند.

تناسب خانوادگی

یکی از ابعاد مهم ازدواج بعد خانواگی ازدواج است. از این رو تناسب و توافق نسبی خانواده های دو طرف مهم است. هر دختر و پسری نتیجه تربیت یک خانواده است شناخت خانوادگی طرفین مهم است. یادمان نرود همراهی خانواده مهم است. ازدواج صرفا پیوند بین دو نفر نیست. ازدواج پیوند بین دو خانواده است. از این رو همراهی و رضایت والدین در پایداری ازدواج نقش مهمی دارد. نتایج بدست آمده از ۵۱۷۴ زوج نشان داد که زمانیکه هم والدین پسر و هم والدین دختر نسبت به ازدواج زوجین ناراضی بودند، حدود۸۸ درصد مواقع افراد از ازدواج خود رضایت کمی داشتند. در صورتیکه یکی از والدین نا خشنود از ازدواج فرزندشون بودند،۷۳ درصد رضایت کم داشتند. و اگر هردوی والدین راضی باشند ۵۸ درصد ناراضی از وضعیت ارتباطی در زوجین مشاهده می گردد.

تناسب اقتصادی

شرایط اقتصادی خانواده در فضای شکل دهی شخصیت دختر و پسر نقش بسزایی دارد. در نوع نگاهش به زندگی، به آینده و تصمیماتش، در برنامه ریزیهای زندگی، سطح انتظارش از همسر آینده و… موثر است. تناسب خانوادگی بهتر به پایداری و استقلال زوجین کمک می کند. از طرفی داشتن شغل مناسب، درآمد کافی، در صورت امکان داشتن سقف برای زندگی مهم است.

تناسب اعتقادی، ارزشی

زندگی هر فرد، احساس و ناخوشی او، اهداف و طرز زندگی اش بیش از همه چیز به باور های او بستگی دارد. اگر دو نفر در این زمینه با هم تفاوت فاحشی داشته باشند، اگر چه از نظر ظاهری و سلایق عادی به هم نزدیک باشند، در جهت گیری کلی زندگی با هم متفاوت خواهند بود که این تفاوت، در تصمیم گیری های اصلی زندگی یا امور غیر مترقبه، بیشتر خودش را نشان خواهد داد. از جمله باور های مهم و اثر گذار در زندگی مشترک، همسانی در اعتقادات دینی است. اعتقاد های هر فرد در امور کلی و جزئی تعیین کننده تصمیم گیری و رفتار اوست؛ به همین دلیل اگر دختر و پسری با اعتقادات دینی متفاوت با هم ازدواج کنند، بی شک در آینده با مشکلاتی روبرو خواهند شد.