آموزش دستورات ترمینال لینوکس – قسمت دوم

دوستان عزیز سلام. تو این قسمت از آموزش دستورات ترمینال لینوکس با ما باشید تا بریم سراغ ادامه ی دستورات. تا اینجا شش تا از دستورات Basic و پایه ای که شامل دستور های cd,ls,pwd,mkdir,rmdir و touch و کاربرد هاشون رو یادگرفتید. اگه قسمت اول این سری آموزش رو ندیدین بهتره از این لینک اون رو دنبال کنید بعد بیاین سراغ این قسمت. حالا باید بریم سراغ دستورات کاربردی متوسط که بازم هر کاربری تو لینوکس باید بلدشون باشه.

  • sudo

اول از همه این که sudo مخفف super user do است. از طریق دستور sudo شما می تونید دستورات رو با دسترسی روت اجرا کنید. مثلا میخواین یه پوشه رو حذف کنید میگه دسترسی ندارید قبل از دستور حذف میاین یه  sudo می نویسین و تمام. البته از شما رمز عبور می خواد که وقتی زدین اوکیه.

نکته: ممکنه بخواید تو ترمینال یه سری دستورات رو با دسترسی روت انجام بدین اما نمیخواین هی پشت سر هم اول همه ی دستورات بنویسین sudo. خب برای اینم حداقل یه راه حل هست. با نوشتن su در ترمینالتون و بعد وارد کردن رمز عبور می تونین با دسترسی روت هر چقدر خواستین دستور وارد کنین. به همین سادگی.

  • clear

از این دستور برای پاک کردن صفحه ی ترمینال استفاده میشه. بعضی وقتا انقدر دستورات زیادی رو اجرا می کنین یا جوابای طولانی از دستورات می گیرین که خودتونم گیج میشین برای همین منظور می تونین از دستور clean برای پاک کردن صفحه استفاده کنین.

  • history

با استفاده از دستور history می تونین سابقه ی دستوراتی که قبلا استفاده کردنو ببینین. لیستی از همه ی دستوراتی که تابحال تو ترمینال زدین.

  • apt update

این دستور میاد لیست پکیج های موجود رو و ورژنشونو براتون آپدیت می کنه ولی اونا رو نصب یا به روزرسانی نمی کنه. برای بروزرسانیشون شما باید دستور بعدیو یعنی apt-get upgrade رو وارد کنید. ضمنا مهمه که این دستور رو با دسترسی روت اجرا کنین. پس میتونین بزنین sudo apt update .

  • apt upgrade

این دستور همونطور که گفتم میاد بسته های موجود رو در صورت امکان به روزرسانی میکنه. اینم به دسترسی روت نیاز داره.

  • apt install

با استفاده از این کامند شما می تونید نرم افزار یا بسته ای رو (در صورتی که در ریپازیتوری شما موجود باشه) نصب کنین.

مثلا برای نصب pip می تونین بزنین sudo apt install python-pip.

ادریس رنجبر

برنامه نویس و مدرس برنامه نویسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *